4 przydatne wskazówki, jak skrócić czas przeprowadzki

Przeprowadzka wcale nie musi być długa i męcząca! Choć dla wielu osób perspektywa przenosin do nowego domu lub mieszkania wydaje się być przedsięwzięciem ponad siły, nie ma się czym martwić. Wystarczy dobra organizacja, odpowiednia selekcja ważnych rzeczy i kilka tricków, by przeprowadzka przebiegła szybko i sprawnie. Oto 4 porady, które na pewno się sprawdzą!

Niepotrzebne rzeczy? Wyrzuć lub oddaj komuś innemu!

Im dłużej mieszkasz w danym miejscu, tym więcej zgromadzisz przedmiotów, ubrań, książek czy bibelotów. Z ich ilości zdajesz sobie sprawę dopiero, gdy postanowisz się przeprowadzić. Wtedy często pojawia się pytanie: czy naprawdę potrzebujesz tych wszystkich rzeczy na nowym mieszkaniu? Jak wielu z nich już nie używasz, są zepsute lub zostawiłeś je z nadzieją, że „może kiedyś się przydadzą”? Dokonaj selekcji swoich rzeczy – przejrzyj szafę, przedmioty w dobrym stanie oddaj komuś innemu lub sprzedaj na aukcjach internetowych. Będziesz zaskoczony tym, jak wiele z nich niepotrzebnie zagracało Twoją przestrzeń.

Segregacja i pakowanie

Rzeczy wybrane? Teraz czas na ich pakowanie – najlepiej posłużyć się listą tematyczną, na której umieścisz wszystkie przedmioty, które znajdują się w danym pomieszczeniu. Dzięki temu będziesz mógł przygotować odpowiednią liczbę pudeł i ułatwisz sobie odszukanie rzeczy w nowym miejscu. W jednym kartonie umieszczaj podobne grupy produktów, np. płyty CD i filmy, książki czy szkło. W przypadku napoczętych kosmetyków skorzystaj z woreczków strunowych – dzięki nim unikniesz rozlania się płynów na Twoje rzeczy. Pudła możesz dodatkowo oznaczyć cyframi lub kolorowymi taśmami: w taki sposób będziesz wiedział, które z nich zawierają najważniejsze rzeczy i które należy otwierać w pierwszej kolejności. Taka organizacja bardzo pomoże Ci w rozpakowywaniu się w nowym miejscu.

Przeprowadzkowy zestaw niezbędny

Pierwsze chwile w nowym miejscu to czas wielkich porządków i rozpakowywania się – w tym zamieszaniu łatwo jest zapomnieć o szczoteczce do zębów czy ulubionym kubku do kawy. Spakuj więc specjalne pudełko, w którym znajdą się przedmioty niezbędne w pierwszych dniach przeprowadzki: najważniejsze kosmetyki i artykuły higieniczne, ręcznik, wygodne ubrania, itd. Nie zapomnij również o narzędziach takich jak nożyczki, ścierki, worki na śmieci czy ręczniki papierowe – przydadzą się one przy porządkowaniu pozostałości po kartonach i innych materiałach. Dzięki takiemu pudełku oszczędzisz czas na poszukiwaniach poszczególnych rzeczy i szybciej będziesz mógł zagospodarować swoją przestrzeń.

Zaangażuj swoje dzieci!

Przeprowadzka to wielka frajda dla dzieci – zaangażuj je więc w porządkowanie i pakowanie ich rzeczy. Przygotuj pudła, w których będą mogły schować swoje maskotki, książki czy zabawki: dzięki temu pociechy poczują się potrzebne i będą miały zajęcie, podczas gdy Ty zyskasz czas na zapakowanie pozostałych rzeczy. W nowym mieszkaniu lub domu rozpakuj pudełka wraz z dzieckiem; uruchomcie kreatywność i bawcie się wspólnym aranżowaniem przestrzeni!