Jak bezpiecznie przewozić rośliny?

Cieszą oczy, wzbogacają powietrze o tlen, a w dodatku są piękną ozdobą każdego wnętrza. Jeśli przy przeprowadzce trudno się nam rozstać z ulubionymi roślinami i chcielibyśmy cieszyć się nimi również w nowym mieszkaniu, warto zadbać o ich odpowiedni transport. O czym należy pamiętać przy przewozie kwiatów doniczkowych?

Transport roślin – misja specjalna

Przygotowując się do przeprowadzki należy pamiętać, że rośliny nie są przystosowane do częstych zmian miejsc. Do podróży dobrze jest je przygotować nieco wcześniej: dokładnie obejrzeć każdy z kwiatów, usunąć zeschnięte liście, przyciąć gałęzie, które mogłyby złamać się w trakcie transportu. Sprawdźmy, czy nie zaatakowały ich pasożyty czy grzyby – w trakcie przeprowadzki szkodniki mogą się przenieść na inne rośliny i je zniszczyć. Dzień przed pakowaniem nie należy ich podlewać i nawozić; ziemia powinna być sucha, ale na nowym miejscu warto zadbać o jej nawodnienie.

Jak zabezpieczyć doniczki przed podróżą?

By nasze rośliny dobrze zniosły podróż, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Przed transportem sprawdźmy, czy doniczki nie są uszkodzone lub pęknięte – jeśli tak, to kwiaty należy umieścić w plastikowych, nietłukących się pojemnikach przeznaczonych do transportu roślin. Będą one znacznie poręczniejsze i lżejsze niż duże, ciężkie donice. Jeśli mamy do czynienia z większym okazem, należy zabezpieczyć doniczkę tak, by nie wysypywała się z niej ziemia; najlepiej owinąć ją workiem lub folią bąbelkową, a na koniec zakleić taśmą samoprzylepną.

Jak przewozić mniejsze kwiaty?

Mniejsze kwiaty spokojnie można owinąć papierem i umieścić w kartonach – jeśli zostanie nieco wolnej przestrzeni, należy wypełnić ją gazetami lub folią bąbelkową, by miały stabilne podłoże. Tekturowe pudło najlepiej pozostawić otwarte lub zrobić w nim niewielkie otwory, by rośliny mogły oddychać i odżywiać się. Trzeba je też podpisać, by pracownicy firmy przeprowadzkowej wiedzieli, które pudła powinny być wniesione do mieszkania jako pierwsze. Kolejność ma tu znaczenie –  z mieszkania rośliny powinny być wyniesione jako ostatnie, a do nowego wniesione jako pierwsze.

Zaufajmy profesjonalistom!

Kwestiami transportu naszych roślin zajmie się już ekipa wynajętej przez nas firmy – odpowiednio umocuje kwiaty i zabezpieczy je w przeprowadzkowym samochodzie. Jeśli do nowego mieszkania chcemy przenieść się w zimie, pamiętajmy o tym, by  ograniczyć wpływ warunków atmosferycznych na kwiaty. Bardzo źle znoszą one niskie temperatury (rośliny nie wytrzymają długo w temperaturze bliskiej zera), a i muszą mieć zapewniony dostęp do światła, by proces fotosyntezy mógł przebiegać prawidłowo.