Jak sprawdzić wiarygodność firmy transportowej?

Podczas przeprowadzki czy konieczności przewiezienia dużej ilości towaru usługi z zakresu transportu okazują się być nieuniknione. Podobnie jest w przypadku transportu osób. Firm na polskim rynku zajmujących się tą branżą jest wiele. Niestety, niektóre okazują się mało wiarygodne. Na pewno lepiej odkryć ten fakt jeszcze przed nawiązaniem współpracy, bo w przeciwnym wypadku może okazać się, że zostaniesz oszukany lub usługa nie zostanie wykonana w należyty sposób. Przyjrzyjmy się temu, na co należy zwracać uwagę, by sprawdzić wiarygodność firmy transportowej. A jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze – rejestry

Jest kilka rejestrów, w których warto sprawdzić daną firmę. I polecamy rozpocząć weryfikację usług właśnie od tego punktu. Przede wszystkim sprawdźmy, czy mamy do czynienia faktycznie z firmą, która jest działalnością gospodarczą, posiada swój NIP i REGON, czy też „z panem Mietkiem” z sąsiedztwa, który dorabia sobie na lewo. A znając NIP i REGON, możemy sprawdzić firmę w następujących rejestrach:

  • https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/Search.aspx – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej,
  • http://www.stat.gov.pl/regon/ – Główny Urząd Statystyczny,
  • http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl – rejestr płatników VAT,
  • http://www.krs-online.com.pl/ – Krajowy Rejestr Sądowy.

Po drugie – stan finansowy

Czy chciałbyś wynająć firmę, która ma poważne problemy finansowe? Raczej nie, bo taka współpraca może się nie najlepiej skończyć. Na szczęście można łatwo zweryfikować tę informację. Co prawda nie dowiesz się, na jakim dokładnie poziomie finansowym firma stoi, ale upewnisz się, że nie jest zadłużona. Takich informacji szukaj w następujących rejestrach:

  • BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) – za informację z tej bazy trzeba zapłacić 30 zł,
  • KRD (Krajowy Rejestr Długów) – za dostęp do bazy opłata jest miesięczna i wynosi 13 zł,
  • ERIF – z tego rejestru dłużników raport uzyskasz za 35 zł.

Po trzecie – licencja

Jest to ważne w przypadku firm oferujących transport międzynarodowy. Skontrolujesz pod tym kątem wybrana firmę na stronie http://www.gitd.gov.pl/botm/ – ale tylko znając numer NIP tej firmy. Jest to baza Biura do Spraw Transportu Międzynarodowego.

expres_html_189eaba0

Po czwarte – poznaj opinie innych

Popytaj rodzinę i znajomych. Być może ktoś z nich zna godną polecenia firmę trudniącą się transportem, najlepiej taką, z usług której miał przyjemność już korzystać. Jeśli jednak nikt nie jest w stanie ci żadnej polecić, sprawdź, co mówią o danych firmach transportowych internauci. Najlepiej zrobić to na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, przeszukaj fora internetowe w interesującym cię temacie, a po drugie poczytaj opinie i komentarze na różnych stronach, które przedstawiają sylwetki firm transportowych. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie opinie są wiarygodne i należy podchodzić do nich z dystansem. Część pozytywnych może być reklamą, którą firma sama sobie robi, z kolei część negatywnych może być owocem nieuczciwych działań konkurencji.

Jak widać, wystarczy tylko kilkanaście, może kilkadziesiąt minut, by wiedzieć, czy z daną firmą warto nawiązać współpracę. I ten zainwestowany czas na pewno zaowocuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *