Jak wybrać transporter dla zwierząt?

Dzieci usadzamy w fotelikach, bagaże w walizkach… ale co z naszymi „milusińskimi”? Kotka,pieska, chomiczka czy świnki morskiej nie schowamy przecież do torby podróżnej. Trudno też wyobrazić sobie, by przez całą drogę (zwłaszcza komunikacją publiczną) trzymać zwierzątko na kolanach. Czy to oznacza, że trzeba zostawić je pod opieką kogoś bliskiego? Na szczęście nie. Wystarczy tylko odpowiedni transporter. Ale jak go wybrać?

Dlaczego posiadanie transportera jest ważne?

Może się wydawać, że jeden wyjazd na wakacje to zbyt mało, by inwestować w transporter. Ale, uwierz, ten przedmiot sprawdzi się w wielu sytuacjach. Odwiedziny znajomych, wyjazdy weekendowe, wizyty u weterynarza – okazji pojawi się naprawdę wiele. I wreszcie zniknie problem – co zrobić ze swoim zwierzaczkiem. Po prostu zabierzesz go ze sobą!

expres_html_m32408207

Materiały, z jakich wykonane są transportery

Ogólnie rzecz ujmując, do wyboru są transportery plastikowe, wiklinowe oraz materiałowe. Najwięcej osób ceni sobie te pierwsze – tworzywo sztuczne okazuje się najbardziej trwałe oraz najwygodniejsze w czyszczeniu – wystarczy przetrzeć je zwilżoną szmatką. Łatwo można do nich zamontować pojemniki na wodę i jedzenie. Ich minusem są gabaryty – to transporter, który dość trudno przechowywać.

Można też zdecydować się na transporter wiklinowy – bardziej „przyjazny” dla zwierzęcia ze względu na naturalny materiał wykonania. Szczególnie dobrze czują się w nim koty. Plusem jest bardzo praktyczne zastosowanie – w warunkach domowych można wykorzystywać transporter jako legowisko.

expres_html_35a60a43

Transportery-torby, czyli tekstylne, są lekkie i wygodne do przechowywania (łatwo je złożyć i zajmują mało miejsca). Jednocześnie okazują się najmniej praktyczne. Chyba że wybierze się wysokiej jakości torbę – na stelażu i z mocnymi rączkami. Użytkownicy chwalą je sobie ze względu na możliwość łatwego czyszczenia.

expres_html_79b5dbd8

Warto wspomnieć jeszcze o transporterach dla gryzoni. Zwykle są one metalowe (z prętami) lub plastikowe. Te drugie okazują się wygodniejsze (są zabudowane, więc trociny i nieczystości nie wydostają się na zewnątrz), jednak zapewniają słabszą wentylację.

Najważniejsze parametry transporterów

Wybierając transporter, zwrócić trzeba uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. Ten dobieramy pod konkretnego zwierzaka (w przypadku szczeniaków, kociąt itp. uwzględnijmy szacowane rozmiary i wagę w wieku dorosłym). „Pojemnik” z jednej strony nie może być zbyt ciasny, z drugiej zwierzę nie powinno chodzić po nim z kąta w kąt.

Dobrze zwrócić uwagę także na sposób otwierania. Powinien być on przede wszystkim wygodny dla ciebie i małego pasażera – tak, by dało się łatwo (i bez stresu dla zwierzątka) wyciągnąć pupila na zewnątrz. Ale warto sprawdzić także, czy drzwiczki są stabilne i nie otwierają się same, np. pod wpływem wstrząsów. Za najlepsze uznawane jest zamknięcie umieszczone u góry transportera.

Jeśli możesz sobie pozwolić na to finansowo, wybierz transporter z ciekawymi i przydatnymi dodatkami. Podstawą będzie tu pojemnik na wodę i pożywienie. Ale może trafić się także kieszonka na książeczkę zdrowia pupila, zażywane przez niego leki czy miejsce na ulubioną zabawkę i zapas pożywienia. Niektóre transportery posiadają kółka, dzięki którym można wygodnie przemieszczać się z nimi ulicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *