Jak zaplanować przeprowadzkę?

Przeprowadzka to dość skomplikowany proces, który potrafi zaskoczyć nawet najlepszego organizatora. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie sprawnie, w każdej chwili coś nagle może wymknąć się spod kontroli. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepowodzeń i nieprzewidzianych wydarzeń, warto dokładnie zaplanować sobie wszystkie etapy przeprowadzki.

Etap 1

Wypisz przedmioty, które są Ci niezbędne w codziennym życiu. Są to np. ubrania, przybory higieniczne, materiały do szkoły lub narzędzia potrzebne do pracy. Przeprowadzka trwa z reguły kilka dni. W chaosie panującym w tym czasie ciężko jest cokolwiek znaleźć. Nie zawsze uda Ci się wyprowadzić w dniach wolnych od pracy. Dlatego warto wypisać i przygotować sobie najważniejsze przedmioty tak byś miał je pod ręką, kiedy ich potrzebujesz. Dobrze jest spakować je w oddzielną torbę.

Etap 2

W kolejnym etapie powinieneś zając się aspektem logistycznym przeprowadzki. Musisz zdecydować, czy robisz wszystko na własną rękę, ewentualnie z pomocą znajomych czy zatrudniasz do tego profesjonalna firmę. To, co wybierzesz, zależy głównie od Twoich preferencji, ilości czasu i budżetu. Mniejsze przeprowadzki z mieszkania do mieszkania oddalonego od siebie o kilka ulic można wykonać samodzielnie. Do większych przeprowadzek krajowych z miasta do miasta lub gdy mamy dużo rzeczy warto zatrudnić profesjonalną firmę.

  • Przeprowadzka samodzielna

Jeśli postanowiłeś zająć się tym samodzielnie, najpierw powinieneś spakować swoje rzeczy. Do tego celu przydadzą Ci się różne reklamówki, kartony i pojemniki. Pamiętaj, że musisz zadbać o bezpieczeństwo kruchych i delikatnych przedmiotów , takich jak na przykład kubki czy talerze. Możesz zabezpieczyć je folią bąbelkową lub specjalnym wypełnieniem do kartonów.

Kolejną sprawą jest transport rzeczy ze starego do nowego mieszkania. Jeśli posiadasz mało rzeczy, np. jesteś studentem i przenosisz się z jednej kwatery do drugiej w obrębie miasta, w którym studiujesz,  to możesz użyć w tym celu zwykłego samochodu. Kilka kursów w zupełności powinno wystarczyć by wszystko przewieźć. Jeżeli posiadasz większy dobytek, wtedy przyda się samochód dostawczy. Możesz popytać znajomych czy ktoś z nich taki posiada. Jeżeli nikt się nie znajdzie należy zgłosić się do firmy transportowej lub firmy przeprowadzkowej.

Po transporcie pozostaje tylko wniesienie kartonów do nowego lokum oraz rozpakowanie ich.

  • Przeprowadzka z firmą

Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy przeprowadzkowej. Jedyne o co musisz się zatroszczyć to wybór odpowiedniej, profesjonalnej ekipy, która dobrze wykona swoja prace. Ponadto warto spakować swoje osobiste rzeczy np. bieliznę samodzielnie. Firma mogłaby to za nas zrobić, ale nie każdy czuje się komfortowo gdy ktoś grzebie w jego prywatnych rzeczach. Wszystko inne leży już po stronie ekipy przeprowadzkowej, a Ty nie musisz się niczym martwić.

Etap 3

To chyba najprzyjemniejszy ze wszystkich etapów, czyli rozpakowywanie i urządzanie się w nowym miejscu. Jest to świetna okazja by posegregować i uporządkować swoje rzeczy oraz  urządzić wnętrze zupełnie od podstaw i po swojemu.