Mieszkanie czy dom – gdzie przeprowadzić się do Warszawy?

Przeprowadzka do Warszawy – na studia czy za pracą – zawsze jest świetnym pomysłem. Dzięki zamieszkaniu w dużym mieście można na własnej skórze przekonać się o szansach, jakie ono daje. A możliwości są ogromne: samorozwój, dostęp do kultury, łatwość znalezienia pracy czy wysokie zarobki to tylko niektóre z zalet. Jednak gdzie zamieszkać w stolicy – w mieszkaniu czy w domu?

Przeprowadzka Warszawa – czy opłaca się wprowadzić do bloku?

W stolicy aż roi się od bloków mieszkalnych, w których swoje miejsce może znaleźć wielu mieszkańców tego miasta – zarówno tych rodowitych, jak i przyjezdnych. Jest nawet kilka charakterystycznych dzielnic składających się tylko i wyłącznie z wysokich wieżowców, w których można kupić bądź wynająć swoje własne cztery kąty. Takie lokalizacje są nawet określane mianem sypialni Warszawy. Nazwa ta bierze się stąd, że mieszkańcy takich rejonów zwykle wcześnie rano opuszczają okolice i udają się na przykład do centrum, gdzie mieści się ich praca. Wracają natomiast późnym wieczorem, tak naprawdę tylko po to, aby się wyspać i bezpiecznie spędzić noc. Przeprowadzka do warszawskiego bloku ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu. Bloki mieszkalne mieszczą się zwykle w dogodnych lokalizacjach, z których można komfortowo dojechać w wybrane miejsce, korzystając z komunikacji miejskiej. Ponadto mieszkając w bloku musimy dbać tylko o nasze mieszkanie, pielęgnacja zewnętrznego otoczenia nie należy do naszych obowiązków. Na dużych osiedlach jest zwykle zagwarantowana dogodna infrastruktura. Po zakupy nie trzeba jechać przez pół miasta, wystarczy wyskoczyć do sklepu znajdującego się zaledwie kilka kroków od naszej klatki schodowej. Są także wady takiego rozwiązania. Mogą być nimi uciążliwi i hałasujący w nocy sąsiedzi czy też wysoki czynsz, który każdego miesiąca trzeba zapłacić.

Przeprowadzka do stolicy – czy możliwe jest zamieszkanie w domu?

Z drugiej strony przeprowadzka do domu w Warszawie to duża wygoda. Takie rozwiązanie zapewnia wiele intymności, ponieważ jest tam cicho i spokojnie. Sąsiedzi znajdują się zwykle w pewnym oddaleniu, przez co można poczuć się w pełni swobodnie. Większość domów jednorodzinnych posiada podwórko lub ogród, w którym można wypoczywać, zwłaszcza wiosenną oraz letnią porą. Wszechobecna zieleń pozytywnie wpływa na nastrój, pozwala się odprężyć i zrelaksować. Ponadto wnętrze takiego domu jest bardziej pokaźnych rozmiarów niż powierzchnia większości mieszkań. Dysponuje się więc większą przestrzenią, co jest ważne zwłaszcza dla dużych rodzin. Słabe strony mieszkania w domu to chociażby koszty jego zakupu lub wynajęcia. Jest to spora inwestycja, na którą nie każdego stać. Bardzo często domy jednorodzinne lokowane są na obrzeżach stolicy, przez co, aby dotrzeć do pracy czy szkoły konieczne jest przejechanie długiej trasy co jest dużym marnotrawieniem czasu. Przed przeprowadzką do stolicy warto więc razem z członkami rodziny rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z powyższych możliwości i wybrać taką, która w największym stopni spełni oczekiwania oraz potrzeby.