Parter czy ostatnie piętro – gdzie się przeprowadzić w Warszawie?

Zazwyczaj na początku procesu przeprowadzki wybieramy dzielnicę dopasowaną do naszych preferencji oraz możliwości finansowych. Następnie przychodzi czas na znalezienie właściwego mieszkania. Na parterze, jednym ze środkowych pięter, a może na samej górze budynku? Czy warto wybrać lokum na najniższym albo najwyższym piętrze? Przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.

Przeprowadzka Warszawa – czy parter to dobry pomysł?

Mieszkanie na parterze docenią przede wszystkim osoby wychowujące małe dzieci lub opiekujące się zwierzętami, a także ludzie starsi. Z najniższego piętra szybko można wydostać się z budynku – bez konieczności poruszania się po schodach albo czekania na windę. Bardzo często ceny mieszkań znajdujących się na parterze są niższe niż pozostałych. Minusem tego rozwiązania może być natomiast hałas – jeżeli drzwi nie są dźwiękoszczelne, prawdopodobnie będziemy słyszeć wszystkie osoby wchodzące do bloku i rozmawiające na klatce schodowej. Na uwadze trzeba mieć także okna – wymagają one odpowiednich rolet lub zasłon, by ludzie przechodzący obok budynku nie mogli zajrzeć do naszego mieszkania. Lokum na najniższym piętrze docenimy z pewnością podczas przeprowadzki lub po powrocie z dużych zakupów. Niedogodnością może być natomiast gorzej oświetlony lokal w porównaniu z mieszkaniami znajdującymi się wyżej. Wadą są także odgłosy z ulicy, placu zabaw obok bloku, jak i rozmowy osób stojących w pobliżu drzwi wejściowych do budynku. Jest to szczególnie uciążliwe w sezonie letnim, kiedy zazwyczaj mamy otwarte okna ze względu na wysokie temperatury.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – czy warto?

Zaletę mieszkania na najwyższym piętrze stanowi z pewnością ciekawszy widok z okna niż w przypadku lokum na parterze. Nie musimy również martwić się o to, że przechodnie będą z ciekawością zerkać przez nasze okno. Wadą tego rozwiązania jest natomiast konieczność wchodzenia po schodach lub jeżdżenia windą – w przypadku awarii trzeba pokonać wiele pięter pieszo, co może być dużym utrudnieniem m.in. dla ludzi starszych lub osób, których dzieci jeżdżą w wózkach. Mieszkanie na samej górze budynku – jeśli mamy do czynienia z brakiem odpowiedniej izolacji – jest uciążliwe ze względu na temperatury. Latem szybko się nagrzewa, a zimą ochładza. Za plus ostatniego piętra można uznać brak tupiących i stukających nad nami sąsiadów. Maleje również ryzyko zalania, chyba że dach budynku nie jest wystarczająco szczelny. 

Tanie przeprowadzki – które piętro wybrać?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie preferowanego piętra, powinniśmy zastanowić się na czym nam najbardziej zależy. Jeśli wysoce cenimy sobie prywatność i ciszę, prawdopodobnie mieszkanie na parterze nie będzie dla nas komfortowe m.in. ze względu na osoby wchodzące do budynku lub przechodniów zerkających przez okna. Jeżeli nie wyobrażamy sobie pokonywania wielu schodów i nie chcemy być zależni od windy – weźmy pod uwagę lokum na najniższym lub np. na pierwszym piętrze.