Pora roku a przeprowadzka ‒ na co zwrócić uwagę?

Jest wiele czynników, które mają wpływ na określenie czasu, jaki jest najlepszy na zmianę mieszkania. Za jednym okresem roku przemawiają względy ekonomiczne, w czasie innych miesięcy jest łatwiej pod względem organizacyjnym, a w odmiennej porze panują sprzyjające warunki na rynku nieruchomości. Zastanawiasz się, jaka pora roku jest najlepsza na przeprowadzkę? Sprawdź poniższe wskazówki, a podjęcie decyzji w tym zakresie okaże się dużo łatwiejsze!

Tania przeprowadzka – która z pór rok sprzyja jej realizacji?

Tania przeprowadzka to marzenie każdego z nas. Kiedy więc warto ją dokonać? Statystyki pokazują, że najwięcej Polaków przeprowadza się w okresie od maja do września. Są to okolice letnich wakacji, ludzie mają więc nieco więcej czasu na przeniesienie się do nowego miejsca zamieszkania. Sprawnemu dokonaniu przeprowadzki sprzyja ponadto ładna pogoda i korzystne warunki atmosferyczne. W tych porach roku można znaleźć także najwięcej ogłoszeń dotyczących kupna lub wynajmu domu oraz mieszkania. Mnogość ofert pozwala wybrać tę zgodną z indywidualnymi potrzebami oraz zasobnością naszego portfela.

Przeprowadzka do wynajętego mieszkania – kiedy się opłaca?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przeprowadza się nie do kupionego, ale do wynajętego lokum. Jeśli jest się studentem, to mieszkanie wynajmuje się zwykle w miesiącach wakacyjnych – głównie w sierpniu i wrześniu, czyli przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Dla osób prywatnych koniec lata jest więc najgorszym momentem na szukanie mieszkania do wynajmu. Głównymi zainteresowanymi są wtedy właśnie studenci, którzy w desperacji wybierają jakiekolwiek lokum, często wynajmowane po zawyżonych i niekorzystnych dla nich cenach. Dlatego też z wynajmem mieszkania najlepiej jest poczekać aż do zimy. Grudzień jest wtedy najlepszą opcją. To czas, w którym tego typu działania wiążą się z najniższymi kosztami, a właściciele nieruchomości obniżają ceny i są bardziej skorzy do negocjacji.

Czas ma znaczenie – poznaj przesądy związane ze zmianą mieszkania!

Przeprowadzka jest na tyle istotnym wydarzeniem w ludzkim życiu, że doczekała się wielu przesądów i zwyczajów z nią związanych. Wiele z nich dotyczy właśnie czasu, w jakim dokonywana jest zmiana miejsca zamieszkania. Zgodnie z tymi poglądami nie zaleca się przeprowadzać w okresie jesiennym. Szczególnie w listopadzie, bowiem miesiąc ten uważany jest za pechowy. Ponadto jesienią wieją zwykle silne wiatry, a zgodnie z takimi zabobonami przeprowadzka podczas wichury wieści szybki rozpad rodziny. Dobrze jest natomiast przeprowadzać się wiosną. Ta pora roku kojarzy się wszystkim z energią i motywacją do działania, które przydają się przy rozpoczynaniu nowego rozdziału w życiu. Nie bez znaczenia jest także dzień tygodnia, który wybierze się na zmianę mieszkania. Najlepiej, jeśli jest to środa lub sobota – te dni sprawiają, że dom będzie odwiedzany przez wielu gości i zapanuje w nim szczęście. Nie zaleca się natomiast przenoszenia do nowego lokum w niedzielę – w końcu jest to dzień odpoczynku.