Przeprowadzka do Warszawy – jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając dzielnicę?

Przeprowadzka do Warszawy – jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając dzielnicę?

Wybór nowego miejsca zamieszkania to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja. Często zapominamy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na to, w jakim stanie znajduje się nasza upatrzona nieruchomość, ale też na te aspekty, które dotyczą samej dzielnicy.

Komunikacja miejska

Dojazd do pracy, sklepów, na uczelnię czy wreszcie do samego centrum Warszawy. Nie każdy z nas posiada samochód, a poruszanie się nim po ruchliwych ulicach stolicy dla wielu osób może się okazać problematyczne. Z tego powodu często wybieramy autobusy, metro albo tramwaje. Przy wyborze dzielnicy, do której mielibyśmy się przeprowadzić, warto na początku sprawdzić, czy jest dobrze skomunikowana z kluczowymi dla nas punktami miasta. W przeciwnym razie może się okazać, że droga do wybranych miejsc będzie dla nas długa, żmudna i kosztowna.

Atrakcje w pobliżu

Jeśli nie należysz do grona osób, które cały czas wolny najchętniej spędzałyby w zaciszu własnego mieszkania, ten punkt z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę. Parki, ośrodki sportowe, siłownie na świeżym powietrzu, wreszcie kina, galerie czy muzea – niektóre dzielnice posiadają szeroki zakres tego typu rozrywek. Dobrze jest mieć także wiele opcji co do miejsc, w których można spotykać się ze znajomymi, i to bez względu na to, jakie formy spędzania wolnego czasu preferujecie. Dyskoteki i bary albo kameralne bistra i pijalnie herbaty – każda dzielnica ma do zaoferowania coś innego. Koniecznie sprawdź, w której z nich bez problemu wybierzesz miejsce do spotkania się znajomymi i w którym na pewno nie będziesz się nudzić. Fani aktywności fizycznych najbardziej zadowoleni będą z miejsc oferowanych im przez Ursynów, Wilanów i Wesołą.

Okolica przyjazna dzieciom

Jeśli masz dzieci, kluczowe będzie wzięcie pod uwagę ich potrzeb oraz obowiązków związanych z opieką nad pociechami. Żłobek, przedszkole czy szkoły dla konkretnych poziomów edukacji – warto, abyś miał do wyboru co najmniej kilka. Dzięki temu zyskasz większą szansę na to, że znajdzie się miejsce dla Twojego dziecka, oraz że dobierzesz takie, które spełni Twoje oczekiwania. Jednak edukacja to nie wszystko. Miejsca do spędzania wolnego czasu są równie istotne – parki, place zabaw, biblioteki z ofertą dla najmłodszych – one również powinny znaleźć się w wybranej przez Ciebie dzielnicy. Respondenci w tej kategorii najbardziej zadowoleni są z Wesołej, Ursynowa, Żoliborza i Bielanów.

Bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa i związanego z tym komfortu to ważne aspekty bez względu na to, w jakim jest się wieku. Zapoznaj się z danymi na temat przestępczości w danej dzielnicy oraz środków bezpieczeństwa, choćby tym, w jakich punktach znajdują się kamery, szczególnie w okolicy Twojego potencjalnego miejsca zamieszkania. W warszawskich rankingach znajdują się Wilanów, Ursynów i Wesoła. Z kolei najmniej bezpiecznie czują się mieszkańcy Ochoty, Śródmieścia i Pragi-Północ.

Ceny i stan nieruchomości

Wyższy standard osiedla oznacza też wyższe ceny. Dopasuj każde z nich do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Za najbardziej prestiżową dzielnicę uznaje się Mokotów, z przeważającą starą zabudową oraz bardzo dobrą komunikacją publiczną. Jednak podobnie jak Żoliborz interesuje raczej osoby zamożne. Bardziej przystępne ceny znajdziemy natomiast na Targówku, Wesołej i Ursusie.

Podsumowanie

Zanim dokonamy wyboru dzielnicy, w której będziemy chcieli zamieszkać, najpierw musimy ustalić, jakie są nasze potrzeby. Nawet najbardziej zachęcająca oferta może okazać się niewypałem, gdy odkryjemy, że to, na co się zdecydowaliśmy, wcale nie było nam do szczęścia potrzebne.