rośliny

Rośliny – jak zadbać o ich bezpieczny transport podczas przeprowadzki?

Podczas przeprowadzki staramy się zabezpieczyć wszystkie najcenniejsze sprzęty. Dokładnie pakujemy urządzenia RTV i AGD, komputery oraz monitory. Często jednak zapominamy o tym, że szczególnej ochrony w trakcie przewozu potrzebują rośliny. Jak zadbać o kwiaty tak, aby w nowym miejscu równie pięknie się prezentowały?

Dokładnie obejrzyjmy rośliny przed przeprowadzką

Rośliny nie lubią zmiany miejsca, dlatego do przeprowadzki trzeba je dobrze przygotować. Zacznijmy od dokładnego obejrzenia roślin. Zweryfikujmy, czy żadna z nich nie jest zainfekowana. Jeśli jedna z roślin jest w gorszej kondycji, ponieważ zaatakowały ją grzyby lub pasożyty, to nie pakujmy jej razem z innymi okazami. Dzięki temu choroby nie rozprzestrzenią się i uda się uratować większość roślin. Pamiętajmy także, aby dzień przed przeprowadzą nie podlewać roślin, ani ich nie nawozić. Ziemia w każdej doniczce powinna być sucha. Jeśli już będziemy na nowym miejscu i rozłożymy kwiaty na parapetach lub szafkach, to musimy je odpowiednio nawodnić. Obserwujmy także, jak rośliny reagują na nowe lokum. Być może trzeba będzie trochę poeksperymentować z ustawieniem, co pozwoli znaleźć idealne miejsce dla danego gatunku.

Zabezpieczenie doniczek do przeprowadzki

Jeśli zależy nam na taniej przeprowadzce w Warszawie, to warto dobrze zabezpieczyć każdą przewożoną rzecz tak, aby później nie inwestować w zakup nowych przedmiotów. Dotyczy to także doniczek, które często do tanich nie należą. Jeśli boimy się, że podczas transportu roślin ceramiczne doniczki zniszczą się, to lepiej przewozić kwiaty w plastikowych, tańszych opakowaniach. Są one znacznie lżejsze i na pewno się nie potłuką, zwłaszcza podczas dłuższego transportu.

Przewóz roślin

Rośliny gotowe do transportu najlepiej zapakować w tekturowe kartony, ale otwarte u góry. Najlepsze będą takie, w których sprzedawane są owoce i warzywa bądź właśnie kwiaty. Można je wziąć z pobliskiego sklepu lub kwiaciarni. Rośliny muszą mieć dostęp do powietrza. Każdą doniczkę należy umieścić w pudle, wcześniej owijając ją w folię bąbelkową lub stare gazety. Ustawiając doniczki w kartonie, nie róbmy wolnych przestrzeni między poszczególnymi okazami. Dzięki temu żaden kwiatek nie przewróci się i nie połamie swoich gałęzi bądź pędów innej rośliny.

Jak zabezpieczyć duże rośliny w trakcie przeprowadzki?

Przeprowadzka małych okazów jest stosunkowo łatwa. Trochę więcej zachodu jest przy dużych roślinach. Przed zapakowaniem roślin do auta poobcinajmy bardzo wystające gałęzie, które mogą ulec zniszczeniu. Można także związać rozłożyste gatunki sznurkiem. Pamiętajmy, by zrobić to delikatnie. Ułóżmy liście i pędy tak, aby się nie połamały.

Zaufajmy profesjonalnej firmie transportowej

Przeprowadzkę w Warszawie najlepiej zlecić profesjonalnym firmom transportowym. Pracownicy takich przedsiębiorstw doskonale wiedzą, jak zapakować rośliny, by nie doznały zbyt dużego uszczerbku. Dotyczy to szczególnie dużych okazów, zwłaszcza jeśli trasa jest długa, a my nie posiadamy większego samochodu.