Jak ograniczyć stres dziecka podczas przeprowadzki?

Zmiana mieszkania jest wskazywana w różnego typu statystykach jako jedno z najbardziej stresogennych wydarzeń, które może wystąpić w naszym życiu. Napięcie i zdenerwowanie związane z taką sytuacją towarzyszy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Sprawdź więc, co zrobić, aby zmniejszyć u Twojej pociechy lęk przed przeprowadzką do nowego miejsca! 

Wskazuj zalety nowego miejsca!

Wiadomość o przeprowadzce może być dla dziecka prawdziwym szokiem. Nic dziwnego, w końcu takie wydarzenie niemal w jednym momencie zaburza uporządkowaną rzeczywistość, w której dotychczas funkcjonowało. Już na długo przed dniem zamiany mieszkania musisz zakomunikować ten fakt swojemu dziecku i wytłumaczyć mu, z czego wynika taka rewolucja. Następnym krokiem, jaki musisz podjąć, jest zapoznanie pociechy z nieznanym dotąd miejscem. Pokaż dziecku nowy dom i zabierz je na spacer po najbliższej okolicy. Wskazuj wtedy na korzyści wynikające ze zmiany mieszkania oraz zalety nowej sytuacji – bliskość dziadków, większy pokój, duży plac zabaw na podwórku, czy własny ogród. Organizując przeniesienie dobytku do nowego lokum, zadbaj o zaangażowanie najmłodszych członków rodziny. Pozwól dziecku samodzielnie zapakować wszystkie swoje rzeczy. A podczas aranżacji nowego pokoju wyraź zgodę na wykorzystanie indywidualnych pomysłów i marzeń Twojej pociechy. Pierwsza noc w nowym mieszkaniu będzie miłym przeżyciem, jeśli dziecko zaśnie w pokoju pomalowanym na ulubiony kolor.  

Daj dziecku możliwość utrzymywania kontaktu z dawnymi przyjaciółmi!

Podczas przeprowadzki dzieci bardzo często boją się, że stracą swoich dotychczasowych kolegów. Staraj się pokazać, że wcale nie musi się tak stać. Na kilka dni przed zmianą mieszkania zorganizuj pożegnalne przyjęcie, podczas którego możesz ustalić z rodzicami przyjaciół Twojego dziecka szczegóły związane ze wzajemnymi kontaktami waszych pociech. Systematyczne spotkania na spacerach, w parku, czy na basenie na pewno nie będą problemem. Powtarzaj także, że odmienne otoczenie to szansa na zdobycie jeszcze większej liczby znajomych. Jeśli będziecie aktywnie uczestniczyć w życiu waszego osiedla, dziecko z łatwością nawiąże nowe kontakty towarzyskie. 

Cierpliwość i otwartość na rozmowę z dzieckiem o przeprwadzce to podstawa!

Wybór konkretnej metody, której celem ma być ograniczenie u dziecka stresu związanego z przeprowadzką, zależy przede wszystkim od jego wieku. W końcu im starsze dziecko, tym więcej rozumie. Zatem, jeśli Twoja pociecha zdaje sobie sprawę z sytuacji, w jakiej znalazła się wasza rodzina, musisz pamiętać, aby dużo z nią rozmawiać. Pokaż dziecku, że wspierasz je w tym trudnym czasie i w każdym momencie jesteś gotowa udzielić mu odpowiedzi na pojawiające się w jego głowie pytania oraz wątpliwości związane z przeprowadzką. Miej również świadomość, że potrzeba czasu, aby dziecko przyzwyczaiło się do takiej zmiany – postaw więc na cierpliwość. Mało tego, rodzice niekiedy nie zwracają uwagi na fakt, że stres dziecka wynika z ich zdenerwowania, kłótni i złych emocji. Kontroluj więc swoje zachowanie, szczególnie w obecności swojej pociechy.