Przeprowadzka – co warto zabrać do nowego lokum?

Przeprowadzka to zawsze emocjonujący moment w naszym życiu. W końcu zmieniamy to, co dla wielu najważniejsze – nasz azyl, w którym relaksujemy się i odpoczywamy. Aby nowe lokum zyskało klimat bezpieczeństwa i komfortu, warto zadbać o jego jak najszybsze wyposażenie. 

Chociaż świeżo umeblowane mieszkanie pozwala na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu, dobrze jest zabrać ze sobą także te przedmioty, których używaliśmy pod poprzednim adresem. Nawet jeśli część z nich planujemy wymienić, pozwolą nam na komfortowe mieszkanie do momentu nabycia nowego wyposażenia. 

Po pierwsze: kuchnia

Wyposażenie kuchni może okazać się kluczowym podczas naszej przeprowadzki. Zwykle w nowym lokum nie znajdziemy niezbędnych do przygotowywania i spożywania posiłków sztućców, talerzy, kubków, garnków i patelni. Prawdopodobnie już pierwszego dnia będziemy chcieli pozmywać – warto zatem wpisać na listę rzeczy do zabrania gąbki, ścierki oraz płyn do naczyń, a jeśli korzystamy ze zmywarki, tabletki, sól i nabłyszczacz. W kuchni naszego nowego lokum przyda się także deska do krojenia, czajnik, suszarka do naczyń oraz pojemniczki na przyprawy. 

Po drugie: łazienka

Przedmioty codziennego użytku znajdujące się w naszej łazience to, zaraz po kuchni, kolejne, priorytetowe elementy naszej listy przeprowadzkowej. Pamiętać należy przede wszystkim o zabraniu ręczników, pasty i szczoteczek do zębów, mydła, szamponu i pozostałych kosmetyków, które każdego dnia wykorzystujemy do dbania o naszą higienę. Oprócz nich na liście łazienkowej możemy zawrzeć także grzebień lub szczotkę, golarki, pęsetę czy przybory do wykonywania manicure. W łazience powinny znaleźć się również potrzebne przy sprzątaniu środki czystości oraz używane do nich ścierki, wiadro, mop czy miska. Nie zapomnijmy o zakupie papieru toaletowego! 

Po trzecie: sypialnia

Spokojny sen podczas pierwszej nocy na nowym lokum ułatwi zasypianie we własnej pościeli. Podczas przeprowadzki zabierzmy więc ze sobą kołdrę, poduszki, jaśki oraz prześcieradło. Zwykle na liście rzeczy do sypialni uwzględniamy odzież, m.in. spodnie, podkoszulki, swetry, bieliznę, kurtki oraz płaszcze. Do porządnego ułożenia ich w nowych szafach może przydać się zapas wieszaków. W zależności od wyposażenia sypialni rozważmy zabranie lampki nocnej, kosza na śmieci oraz deski do prasowania. 

Uniwersalne przedmioty, które mogą przydać się na nowym lokum

Osobną listę powinny stanowić dla nas te elementy wyposażenia, które jeszcze nie wiemy, gdzie dokładnie chcemy umieścić, ale z pewnością będziemy ich potrzebować. Klasyczne przykłady to z pewnością:

  • listwy rozdzielcze,
  • ładowarki, 
  • apteczka, 
  • zestaw igieł i nici, 
  • narzędzia,
  • parasol, 
  • długopisy, ołówki oraz kartki,
  • żelazko, 
  • torby na zakupy,
  • nożyczki. 

Przeprowadzka z głową – jak dokonać selekcji?

Zazwyczaj po przeprowadzce liczymy na większy porządek w naszym lokum, dlatego nie ma sensu zabierać ze sobą każdego przedmiotu. Selekcji rzeczy powinniśmy dokonać na podstawie ich użyteczności. Jeśli są potrzebne i na dany moment nie posiadamy ich nowego zamiennika, lepiej oszczędzić sobie zakupów w pośpiechu i zabrać te rzeczy na nowe mieszkanie. Z kolei wszelkie przedmioty, które uznaliśmy za niepotrzebne, także powinniśmy podzielić. Zapewne nie wszystkie z nich nadają się do wyrzucenia – część możemy sprzedać, a część oddać bliskim lub potrzebującym.